Doğal Barınak Modeli 6

Doğal Barınak Modeli Örneği

Doğal Barınak Modeli 6

Şekil -1. Uygun derinlik ve genişlikte zemini kazmalısınız. Zeminin kuru olmasına dikkat edin. Kuru ot - yaprak - çalı vb. malzeme demetleri ile zemini kaplayarak yalıtım sağlayın. Mat vb. yalıtım ekipmanınız varsa, onu da bu yüzeyin üzerine serin.

Şekil -2.  Çukurun genişliğinden daha uzun ve düz ağaç dallarını ızgara şeklinde eşit aralıklarla dizip, bu dizinin tam merkezinden dik açılı olarak daha kalın çatı direğini tüm ızgara dalları ile sargı yöntemi kullanarak sabitleyin.

Şekil -3.  Merkezdeki kalın çatı direğinin üzerine, en alttaki ızgara dallarının hizasında açılı şekilde aynı uzunlukta dallarla dizi yapıp, sargı ile sabitleyerek çatı kaburgasını oluşturun. Çatı kaburgasının üzerine çevre ve hava koşullarına uygun şekilde yalıtım malzemenize karar vererek çatıyı kapatın. Malzeme olarak çevrenizde bulunan büyük yaprakları, sık yapraklı ağaç dallarını, ağaç kabuklarını, kuru ot ve çalı demetlerini, tarp brandanızı vb. birçok alternatifi kullanabilirsiniz. Hatta bu tarz malzemelerin birkaçını kombine ederek de çatıyı kaplayabilirsiniz.